Ewa Rylko, Tkaná krása: gotická textura / podzim 2024

Přijďte se odpoutat od dnešního světa a ponořit se do středověkých tajů krásného gotického písma. Stejně jako věže gotických katedrál, které se šplhaly vysoko k nebi, tak i písmena se v tomto období postupně začala prodlužovat a lámat.

Textura - z latinského tkaní – nám poukazuje na to, že důležitější než čitelnost písmen byla jejich estetická podoba, která měla poukazovat na efekt tkaniny. Písaři se ale nad čtenářem přece jen trochu slitovali a nad písmenem i postavili tečku, která dříve používaná nebyla.

O KURZU

I když gotického druhu písma je více, my se zaměříme na klasickou texturu quadratu, kterou si většina lidí správně spojuje se středověkem. Textura není až tak složitá, jak by se na první pohled zdálo. Na kurzu rozebereme základní tahy, z nich pak budeme skládat písmena a z písmen slova. Vysvětlíme si, jaké rozestupy by měly být mezi písmeny, jaké mezi slovy, tak at' vše působí harmonicky. Ukážeme si alternativní písmena a zkratky, tzv. ligatury - jsou to písmena, která se slévají k sobě a dávají tak jiný, umělecký efet.

O lektorce

Ewa se věnuje kaligrafii a józe už několik let. Kaligrafii vnímá jako druh meditace, která člověku pomáha odpoutat se od starostí dnešní doby a zároveň dává člověku možnost tvořit, dávat estetickou podobu slovům a větám, jakou si zaslouží. Zajímá se hlavně o historická písma a inspiraci nachází ve středověku. Kaligrafii považuje za řemeslo, které by se mělo dále udržovat o rozvíjet.

"Kaligrafie není o tom, jaké je vaše ruční písmo. A není ani o tom, jaký máte umělecký talent. Když budete mít trpělivost a vytrvalost, otevřou se Vám dveře do světa, ve kterém se nebudete nikdy nudit. Když máte správné základy, svou kaligrafickou cestu si vyberete sami: at už půjdete modernější stezkou nebo se vydáte do hradeb středověkých klášterů, kde mniši přepisovali knihy, dělali si svůj inkoust a pergamen."

Termín: bude upřesněn
Délka trvání 3 hodiny

Kurz se uskuteční pouze pokud se přihlásí 5 a více účastníků.

Uvedená cena je včetně DPH.

1 850,00 Kč
1 850,00 Kč / 1 g