Tvoř(ž)ivé město Jihlava

OLYMPIJSKÉ HRY V UMĚNÍ - Sport ve výtvarném umění

termín: 8.-12. 7. 2024 / lektorky: Mgr. Šárka Šedivá, Anežka Beranová 

Umění a sport jako téma příměstského tábora jsme si nevybraly náhodou, blížící se začátek Letních olympijských her nás přivedli na myšlenku zprostředkovat sport v umění dětem.

Umění a sport, ať už se to může zdát jakkoliv méně pravděpodobné, se navzájem propojují již od počátků naší historie. Pohyb i jeho následná vizualizace fascinuje člověka napříč celými dějinami. Dokládají to nejen dějiny umění, ale také dějiny sportu, Olympijské hry jsou toho důkazem.

Díla egyptských malířů, antických sochařů byla snahou zachytit pohyb, sílu, ladnost, stejně jako díla Etrusků zobrazující zápasníky. V renesanci se setkáváme s náměty míčových her, turnajů, lovů, které odrážejí sílů a hrdinství. Umělecká díla období baroka představují dobové zimní sporty, např. bruslení (Avercamp), romantismus a jeho obdiv k jezdectví dokazuje obraz "Dostihy v Epsonu" od Géricaulta, autor realismu, Gustav Coubert, se také zajímal o sportovní náměty, obraz "Zápasníci", impresionistický malíř Edgar Degas zase vztahem linií a dynamiky, proměnami světla a stínů "Taneční třída", takto bychom mohli pokračovat přes díla Henri de Touluse Lautreca (první umělecko-sportovní plakát na cyklistický peloton), Henriho Rousseaua, Henriho Matisse, Pabla Picassa, Josefa Čapka, Salvadora Dalí, Mariny Abramovič nebo společným projektem "Art Grand Slam" Martiny Navrátilové a Juraje Kralíka.
Během pětidenního příměstského tábora si vyzkoušíme několik olympijských disciplín, vždy s výtvarným přesahem, představíme si významné umělce, které spojuje téma sportu a pohybu a zažijeme mnoho umělecko-sportovních zážitků.

termín: 8.-12. 7. 2024

čas: 8-16 hod. (příchody 7.45 - 8.15 hod., odchody 15.30 - 16hod.)

lektorky: Šárka Šedivá, Anežka Beranová

věková skupina: 5-10 let

počet dětí: max. 14 dětí min. 10 dětí

cena: cca 3.950,- (v ceně zahrnuto:pitný režim po celý den, oběd, odpolední svačina, výtvarný materiál, lektoři, celodenní program)

obědy: U dvou přátel (Palackého 5001, Jihlava)

vernisáž výstavy: pátek v 15.30 na zahrádce ateliéru Tvůj Rozlet

Přihlásit na výtvarný příměstský tábor se můžete přes e-mail sari.sediva@gmail.com (do e-mailové přihlášky, prosím, napište: jméno a příjmení dítěte, datum narození a telefonní kontakt na zákonného zástupce), po přihlášení vám budou zaslány veškeré informace a dokumenty týkající se příměstského tábora.


Registrace na příměstský tábor se Šárkou: