Zuzi.hraju.si.tady.art

02.10.2021

O technice Dot paint / Dot art a vášni pro tvoření jsem si povídala se Zuzkou Kaločovou.

Tvoříte technikou DOT-ART, můžete nám ji představit? 

Jedná se o malování (nanášení) barvy v bodech tak, že nakonec vznikne krásný celistvý obraz.
Technika je nenáročná a k její zvládnutí není třeba velkých uměleckých sklonů.
Malování pomocí bodů můžeme vidět především v podobě mandal různých velikostí včetně nejmenších kamínků, ale také v podobě velkých obrazů různých témat (příroda, abstrakce, postavy ...).

A co je na tomto tvoření největším přínosem? Protože nejde o dlouhé tahy štětcem, je potřeba se při tvorbě opravdu "zastavit", zklidnit mysl a s trpělivostí a pečlivostí nanášet jednotlivé body. Čas se najednou zpomalí, člověk je ve svém středu, tělem se rozproudí krásná, čistá energie, která vyživí umělce i okolí. Každá tečka, každý puntík směřuje ze srdce do ruky a z ruky na plátno nebo kamínek.

Můžete také kombinovat nanášení bodů spolu s různými tahy pomocí linek, malých nebo velkých protáhlých kapek nejrůznějších tvarů.

Jak a kdy jste s technikou začala vy?

Sama jsem začala malovat touto technikou před více než 4 lety jen tak ze zvědavosti, a protože ráda tvořím, tvořila jsem takto dárečky pro mé blízké. Ovšem začátky mé DOT ART tvorby byly opravdu tak nějak legrační. Nic nebylo rovné a stejné... Já jsem to však zkoušela dál a dál a postupně se prolouskávala do čím dál lepšího výsledku. Stále je to pro mě velký odpočinek a relaxace, přestože je to má hlavní pracovní činnost. Od loňského roku také pořádám kurzy malování touto technikou. A víte co je naprosto úžasné? Každý, kdo si mandalu na kurzu namaluje, je z ní nadšen stejně jako já, a to mě baví nejvíce. Sledovat ty nadšené pohledy a radostně nálady při tvorbě.

Co pro vás tvoření znamená?

Tvůrčí činnost je pro můj život velmi důležitá a zřejmě i potřebná. Má původní profese je fyzioterapie, ale myslím že stejně byla ta má cesta už dávno naplánovaná tímto směrem, jen jsem si udělala pár "kliček" okolo. Miluji tvoření, velmi mě naplňuje ten úžasný pocit k hotového díla. Když jsem nedělala to, co dělám nyní, ve volných chvílích jsem moc ráda tvořila cokoliv z čehokoliv. Jsem tvor, a tak mám neustálou potřebu tvořit :)

Co byste doporučila každému, kdo chce s technikou začít?

Nečekejte, až bude ten správný okamžik, až budete mít za 2 víkendy volno, nebo až bude horší počasí atd... Prostě začněte a uvidíte, co se bude dít :) Je pravda, že pokud nevíte, jak na to. Pak musíte prosedět dost času na internetu a koukat na různé postupy, videa, návody různých tvůrců a to nějaký čas zabere. Nebo můžete přijít na můj kurzík, kdy vám opravdu slibuji, že si odnesete opravu krásné dílo... Nikdo zatím z kurzu neodešel zklamaný. Pak budete chtít malovat čím dál více, protože vás výsledky mile překvapí. A úplně nejlepší na tomhle tvoření je ten božský klid a relax při samotné tvorbě... Pokud chcete tedy začít, prostě začněte třeba dnes :)

...

První kurz pro Tvůj rozlet DOT ART v Jihlavě se bude konat 9. října od 10 do 18 hodin. Pro rezervaci kurz pište přímo Zuzce na email: kalocovaz@seznam.cz nebo na tel. číslo: 776 225 962