O krásném psaní s CreativeLi

07.02.2021

První osobností mého blogu je Lenka Marková nebo-li CreativeLi, lektorka psaní perem. Na svých kurzech provádí účastníky bezpečně cestou krásného psaní. Mě si získala svým přístupem k životu a učení. Více o CreativeLi si přečtěte v krátkém rozhovoru ...

Jak jsi začala psát? 

Psaní mě lákalo odjakživa. Hledala jsem svůj osobitý, přesto estetický písemný projev. Víc jsem se do psaní ponořila po narození dcery. Ne že by bylo nějak víc času, ale hledala jsem něco, co bude jenom moje, něco u čeho se zastavím. Písmo mi přišlo jako skvělá volba. V té době na mě kdesi na internetu navíc vyskočil příspěvek, že Renáta Gebauerová pořádá kurzy krasopisu - oslovila jsem ji a společně jsme uspořádaly první kurz copperplate v Jihlavě - v tehdy úplně nové Kavárně Paseka. Jsem vděčná, že se díky písmu propojily moje cesty nejenom s Pavlou, ale i s dalšími tvořivými dušemi z Jihlavy a okolí. A co se týče mých prvních pokusů s psaním. No, žádná sláva to tehdy nebyla, ale viděla jsem
 s každým tahem pokroky a to mě posouvalo dál. Pamatuji si, že jsem byla na kurzu nadšená z písmenka "r" - to mi šlo (tedy viděno optikou začátečníka) opravdu dobře. :-) V tu samou dobu jsem navíc dočetla Čarodějku z Portobela od Paula Coelha a pasáž, ve které se hlavní postava učí kaligrafii, se mi tak hluboko vryla do mysli a tak jsem s ní souzněla, že jsem už z té cesty neodbočila. Tu pasáž čtu vždy na začátku svých kurzů.

Co tě na psaní perem nejvíce baví?

Psaní je pro mě chvilka ztišení, bytí sama (se) sebou, ale i možnost vyjádřit pomocí barev, písmen nějaké své vnitřní obrazy. Navíc velmi silně vnímám poselství jakýchkoli textů a věřím, že jejich přepisem se svět (nebo rozhodně já sama) stáváme lepším. A když to vezmu z toho praktického pohledu, baví mě i to, jak se moje písmo vyvíjí, jak se mi daří hledat nové a lepší tahy, objevovat své možnosti
a limity. Nejšťastnější jsem, když mohu svobodně tvořit své projekty jen tak pro radost.

Co tě dovedlo k tomu začít pořádat vlastní kurzy psaní?

Na počátku byla velká touha předávat to poselství dál. Šířit v dnešní, pro někoho dost uspěchané, době ostrůvky klidu, ticha a soustředění. Je to velká mentální práce na sobě, připustit si chyby, vidět je jako něco, co mě posouvá dál... Práce s chybami je navíc mým velkým tématem i mimo kaligrafii, ve školství. Ale to je spíš otázka na absolventy kurzů, nakolik se mi daří při našem setkání předávat kromě praktických pokynů i to neviditelné poselství.

Co bys doporučila někomu, kdo chce začít psát perem?

Rozhodně se toho nebát a zkoušet a zkoušet. Objevovat, jaké možnosti ten nástroj má. Z těch praktických věcí pak do začátku doporučuji rozhodně kvalitní nástroje a potřeby - na konečný výsledek má vliv jak papír a inkoust, tak i použité pero. Běžný kancelářský papír prostě neunese množství inkoustu a i při sebelepší manipulaci a vedení pera se objevují kaňky, stopa se může rozpíjet... Mně samotné nějakou chvíli trvalo, než jsem souvislosti u materiálu, které běžně mívám u sebe, odhalila.
Je to prostě alchymie, ale krásná alchymie.

Na trhu je poměrně velké množství značek a vybavení pro krasopsaní. Dala bys nám radu, jakou výbavu si pořídit na začátek?

Mám radost, že těch potřeb pro krasopis perem už je u nás k dostání opravdu mnoho. Před pár lety jsem na násadku a perko čekala i několik měsíců. Na začátek doporučuji pořídit vyzkoušenou kombinaci papír-inkoust-pero-násadka ideálně v nějakém setu. To, že jsou nějaké produkty sestavené k sobě, znamená, že je už někdo vyzkoušel, hledal ideální kombinaci a začátečník si může ušetřit nejednu kaňku rozpitou a tím pádem i zklamání z nepodařeného pokusu, i když i o tom kaligrafie je. Jednou z možností jsou produkty Krásně psát - moje písanka a pracovní sešit v kombinaci s inkoustem Inkebara, těmi se dá totiž nejenom psát, ale i malovat (máme tu nějaké nadšence do akvarelu?) a navíc jsou vyráběné na Vysočině. Produktů na trhu je ale už víc a nesmírně mě to těší, v kaligrafické komunitě vládne skvělá atmosféra, kde se vzájemně podporujeme. Troufám si tvrdit, že s žádným produktem, za kterým stojí některá z českých kaligrafek (muži prominou, s žádnými v tuto chvíli nejsem v kontaktu) nešlápnete vedle.